Ako sa starať o kyticu zo živých kvetov

Kvetiny vo váze sú krásnym doplnkom každej domácnosti. Ich jemná vôňa a pestrofarebné kvety dokážu okamžite zlepšiť náladu a pridať do interiéru šmrnc.

Aby však tieto krásne kvety vydržali čo najdlhšie, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad správnej starostlivosti. Tu je niekoľko tipov, ako sa starať o živé kvety vo váze, aby čo najdlhšie vydržali čerstvé a krásne.

1. Príprava váz a vody

Čistá váza: Predtým, než do vázy alebo skleneného pohára vložíte kvety, uistite sa, že je dokonale čistá. Zvyšky starých kvetov a baktérií môžu urýchliť ich vädnutie. Vázu umyte teplou vodou, mydlom alebo saponátom a dôkladne ju opláchnite.

umyvanie-vazy-2
Obrázok 1 - Umývanie vázy alebo skleneného pohára

Čerstvá voda: Použite vlažnú vodu, pretože väčšina kvetov lepšie absorbuje vodu pri mierne vyššej teplote. Vodu pravidelne vymieňajte, ideálne každý deň alebo aspoň každé dva dni, aby sa v nej nehromadili baktérie.

2. Príprava kvetov

Orezanie stoniek: Každú stonku orežte šikmo pod uhlom približne 45 stupňov. To zvyšuje plochu na absorpciu vody a zabraňuje tomu, aby stonka sedela naplocho na dne vázy, čo by mohlo blokovať prietok vody.

Odstránenie spodných listov: Odstráňte všetky listy, ktoré by mohli byť ponorené vo vode. Listy vo vode môžu rýchlo začať hniť a šíriť baktérie, čo skracuje životnosť kvetov.

cistenie-kvetov-2
Obrázok 2 - Čistenie kvetov

3. Použitie konzervačných prostriedkov

Kvetinové konzervačné prostriedky: Používajte konzervačné prostriedky pre kvety, ktoré často bývajú súčasťou balenia kytice. Obsahujú živiny, ktoré kvety potrebujú a tiež znižujú množstvo baktérií vo vode.

Domáce alternatívy: Ak nemáte konzervačný prostriedok, môžete si namiešať vlastný prípravok. Stačí do vody pridať trochu cukru, citrónovej šťavy a pár kvapiek bielidla. Cukor poskytuje výživu, citrónová šťava okysľuje vodu a bielidlo pomáha bojovať proti baktériám.

pridavanie-vyzivy-5
Obrázok 3- Domáca príprava konzervačného prípravku

4. Umiestnenie vázy

Chráňte pred priamym slnkom a teplom: Kvety nevystavujte priamemu slnečnému svetlu, vysokým teplotám ani prievanu. Ideálne je umiestniť vázu na chladnejšie miesto s rozptýleným svetlom.

Chráňte pred ovocím: Neukladajte vázu s kvetmi blízko ovocia, najmä banánov, jabĺk a paradajok. Tieto plody uvoľňujú etylénový plyn, ktorý urýchľuje starnutie kvetov.

stonky-vo-vaze-1
Obrázok 4 - 45-stupňový rez stoniek a uloženie kytice "nad dnom"

5. Pravidelná starostlivosť

Denná kontrola: Každý deň skontrolujte kvety. Odstráňte zvädnuté alebo odumreté kvety a listy aby sa zabránilo šíreniu baktérií a plesní.

Znovu orezávanie: Každých pár dní opäť orežte stonky kvôli lepšej absorpcii vody.

6. Špeciálne tipy pre konkrétne druhy kvetov

Ruže: Ružiam prospieva, keď sú stonky ponorené v teplej vode asi hodinu predtým, než ich vložíte do vázy. To im pomáha lepšie sa hydratovať.

Tulipány: Tulipány rastú aj po zrezaní, preto je dobré ich často orezávať a udržiavať v chladnejšej vode. Uistite sa, že voda siaha len po spodok stonky, aby listy nezmokli a nezačali hniť.

Ľalie: Odstráňte tyčinky s peľom, aby sa predišlo zašpineniu lupienkov. Pomôže to aj predĺžiť životnosť kvetov. Peľ môže tiež vyvolať alergické reakcie a škvrny na oblečení pri manipulácií s kvetom.

Starostlivosť o kvety nie je náročná ...

... ak viete, ako na to. Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov si môžete užívať krásu čerstvých kvetov oveľa dlhšie.

Takže nabudúce, keď dostanete alebo si kúpite kyticu či zväzok lokálnych kvetov, venujte im z času na čas trochu lásky a pozornosti a odmenia vás svojou dlhotrvajúcou krásou.